Duyuru:

Adsense Reklamlarına Tıklayarak BloggErcan'a Destek Olabilirsiniz.

seo-nun-gelecegi-nasil-sekillenecek
 • Ercan KIZILKOCA
 • 10 Ağustos 2017
 • 21
 •  

SEO’nun Geleceği Nasıl Şekillenecek?

SEO’nun Geleceği Nasıl Şekillenecek?

 

 

Dijital dünyanın en popüler konuları arasında, hiç şüphe yok ki en üst sırada SEO yani arama motoru optimizasyonu konusu yer alıyor. İsminden birçok farklı sektörde söz ettirmeye başlayan SEO, öyle görünüyor ki daha önce hiç olmadığı kadar zor bir hale gelecek ve bu zorlukla beraber, bir o kadar da zorunluluk haline dönüşmüş olacak.

 

Optimizasyon çalışmalarının zorluk derecesinin her geçen gün artması ve başta Google olmak üzere diğer tüm popüler arama motorlarının manipüle işlemlerinin önüne geçmek adına SEO konusunda somut adımlar atmaya başlaması, optimizasyon süreçlerinin gelecekteki durumu ile ilgili soruları da ortaya çıkarmış oldu. Peki, tüm bu gelişmelerin ışığında arama motoru optimizasyon çalışmaları, gelecek dönemlerde nasıl bir konumlandırmaya sahip olacak?

 

SEO çalışmaları, daha önce olmadığı kadar önem kazanacak!

 

Öncelikle konunun çok daha iyi anlaşılabilmesi adına, “SEO nedir?” sorusu ile ilgili konuşmak gerekirse SEO, Search Engine Optimization ifadesinin kısaltılmış halidir ve Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamını taşımaktadır. Daha çok Google SEO olarak anılsa da, diğer tüm arama motorlarını kapsamaktadır. Zira Google için yapılan çalışmalar, özelleştirilerek uygulanır ve bu konuda farklı süreçler devam ettirilir.

 

 

Esas olarak bir web sitesinin, tüm yönleri ile arama motorları tarafından belirlenmiş kurallara ve kriterlere uygunluğunu test eden ve bu konuda iyileştirmeler veya düzeltmeler yapan çalışmaların bütününü hedef alır.

 

SEO nedir sorusu ile ilgili kısa bir açıklama yapmış olarak ana konuya geri dönüş yapılacak olursa, daha önce optimizasyon çalışmalarının zorluk seviyesinin, ciddi anlamda artış gösterdiğine değinilmişti. Keza SEO’nun geleceği ile ilgili gelen farklı yorumların çıkış noktası da bu süreci temel alıyor. Ancak akıllara gelen bu düşüncelerden farklı olarak SEO, daha önce hiç olmadığı kadar önem kazanarak, geçerliliğini artırarak sürdürmeye devam edecek. Bu durumun altında yatan sebep ise, Google ve diğer arama motorlarının çalışma prensiplerine dayanıyor.

 

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları, site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı kulvarda gerçekleştirilir. Daha önceleri site dışı optimizasyon çalışmaları tek kulvar olarak görülse de içinde bulunduğumuz dönem itibariyle site içi ve site dışı çalışmalar birbirine bağlamış durumdadır. Google tarafından yayınlanan SEO başlangıç rehberi gibi detaylı içeriklerin doğrudan arama motorları tarafından yayınlanmaya başlamış olması da, aslında bu sektörün ne derece önemli noktalara geldiğini ve bu önemini devam ettireceği konusunda da kanıt niteliği taşıyor.

 

 

SEO çalışmalarının site dışı bölümü ile ilgili başta Google olmak üzere arama motorları tarafından gelen uyarılar hesaba katıldığında ve SERP üzerinde iyi sıralar elde etmenin her geçen gün daha da zor bir hal almaya başlaması, aslında optimizasyon çalışmalarının geleceğinin ne kadar parlak olduğuna birer işaret olarak değerlendirilebilir. Zira oluşan bu zorlukla beraber rekabetin güçlenmesi, çözüm arayışlarını da tetiklemiş olacak.

 

Arama motorlarının arama algoritmaları, temel olarak belli kalıplar üzerine kuruldu ve bu kalıplar iyileştirilmeye çalışılsa da ne güzeldir ki esas yapısından ayrılamıyor. Durumun böyle olması da optimizasyon çalışmalarının geleceğine ışık tutmuş oluyor. Bununla beraber algoritmalardaki iyileştirmeler ve geliştirmelerle beraber sayısı 250 barajını geride bırakan sıralama kriterleri, ajansların önemini iyiden iyiye artırmış oluyor.

 

 

Konusunda uzman kişiler tarafından yönetilen veya doğrudan SEO uzmanı sıfatını taşıyan kimseler tarafından sağlanan arama motoru optimizasyonu çalışmaları, geçmişten günümüze kadar artırdığı önemini, bundan sonrasında da aynı şekilde artırmış olacak. Zira sektörün yapı taşları, kökten bir değişimi yaşatacak seviyede değil. Nitekim tecrübe ile elde edilmiş tüm optimizasyon yöntemleri, dün olduğu gibi bugün ve yarın da kullanılmaya devam edecek.

 

SEO çalışmaları, firmalar için daha da önemli bir hale gelecek!

 

Google, Bing, Yahoo, Baidu ve Ask gibi arama motorları, mevcut sıralama kriterlerine her geçen gün yenilerini dahil ediyor ve web sitelerinden her geçen zaman daha fazla iyileştirme bekliyor. Sektörü her ne olursa olsun bu iyileştirmeleri ve değişimleri an be an takip etmekte zorluk yaşayan site yöneticileri veya kurumsal firmalar, hali hazırda ihtiyaç duyduğu SEO desteğine, daha da fazla ihtiyaç duymaya başlayacak. Kullanıcı deneyimi, site kodlama sistemleri, içerik düzenleri ve pek çok daha yeni kriter, site dışında olduğu gibi site içinde de beklenmeye başladı. Rekabeti korumak isteyen dijital platformlar, tüm bu ihtiyaçları karşılamak ve arama sonuçlarında önde yer alarak rakiplerinden daha iyi bir konum elde etmek için SEO ajansları ile işbirliği yapmaya devam edecek.

 

 

Sektördeki varlığı iyileştiren web platformları, optimizasyon ajansları ile birlikte paralel olarak sektördeki ihtiyaçları korumaya ve daha da önemlisi artırmaya başlayacak. Toparlamak gerekirse son dönemler de SEO’nun geleceği ile oluşan belirsiz yorumlar, aslında bu çalışmaların daha da önem kazanacağının haberciliğinde bulunuyor. Uzun süredir elde edilen tecrübe ve bu kazanımların, arama motorlarının yapısı gereği geçerliliğini korumaya devam edecek olması, söz konusu bu sektörün de varlığını ve önemini korumaya devam edeceği anlamını ortaya çıkarmış oluyor.

Ercan KIZILKOCA

Yazar: Ercan KIZILKOCA #administrator

Genç ve Hırslı Bir Webmaster.


Tüm Yazılarına Git
 • Her geçen gün daha da zorlaştığı kesin gibi.

 • batuhan

  seo ciddeen siteler için çok önemli Her geçen gün daha da zorlaşıyor

 • Ayhan Kertmen

  Artık herkes seo çalışması yapmaya başladı sanki büyük bir gereksinim gibi ileride seo yapılmayan site kalmaz sanırım.

  • Google’de seo yapmadan artık neredeyse hiç bir site hedeflerine ulaşamıyor 🙂

 • Batuhan

  seo işi ciddi anlamda her geçen gün zorlaşıyor, inşallah bu zorluk bizi alıp götürmez.

 • Cem

  Teşekkürler. Seo bence daha çok kurumsal çalışmalar için önemli

 • eneskamis

  Aslında dedikleriniz doğru gittikçe önem kazanacak ama asıl bizim yapmamız gereken teknolojinin ve SEOnun geliştiğini unutmadan kendimizi güncel tutmak diye düşünüyorum, paylaşımlarınız da ayrıca çok hoş.

 • güzel ve faydalı bir bilgi verdiğiniz ve bizimle paylaşttığınız için teşekkürler

 • Okan

  İnternetteki site sayısı arttıkça rekabet artıyor. Ama her zaman rekabet iyidir.

 • Arda Demir

  SEO’nun önümüzdeki yıllar içerisinde nasıl şekilleneceğine dair güzel ipuçlarının olduğu bir yazı olmus tesekkür ederim

 • Yiğit

  seo geleceğe değil gelecek seoya çok etki edecek bence. Her geçen gün seonun önemi dahada artıyor seri olmamız lazım.

 • Hakan

  SEO yıllardan beri önemli ama artık çok daha fazla kriteri var, bu yüzden emek vermeden sizi başarıya ulaştırmak istemiyor. Böylece önemi daha da artıyor.

 • selim

  SEO’nun Geleceği Nasıl Şekillenecek bilemeyiz ki hergün farklı bişi değişiyor bu alemde

 • Ali Çoban

  Seo demek Google demek malesef burada Google ne derse o olmakta. Bu sebepten ötürü geleceği şekillendirmek gerçekten zor.

 • SözcüHaber

  SEO’suz bir site kaptansız gemiye benziyor gidiyor ama nereye varacağı belli değil

 • nilsu

  seonun geleceği google algoritmalarına göre sekillenecek. google ne isterse ona gore olacak hersey. bakalım nasıl olacak bende merak ediyorum

 • Ankara nakliyat

  Gayet güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

Makale al
sonbolumunuizle.com