Duyuru:

Adsense Reklamlarına Tıklayarak BloggErcan'a Destek Olabilirsiniz.

google-play-store-guvenirligi-sarsiliyor
 • Ercan KIZILKOCA
 • 11 Nisan 2017
 • 6
 •  10

Play Store Güvenilirliği Sarsılıyor

Play Store Güvenilirliği Sarsılıyor

Google’da sular durulmuyor.  Geçtiğimiz aylarda ‘Neo-Nazi’ polemiğiyle başlayan Google‘ın güvenilirliği tartışmaları şimdi de Google Play Store uygulamalarındaki bazı uygulamaların botlar ile uygulamalarına 5 yıldız vermesi Google’ın güvenlik zafiyetleri konusunda soru işaretleri doğuruyor.

 

Google milyarlarca insanın güvenerek kullandığı, her alanda bizlere hizmet veren bir dünya şirketi olması güvenlik zafiyetleri ile doğal olarak milyarlarca eleştiriyi de beraberinde getiriyor.  ‘Neo-Nazi ‘ polemiğine geç ve tatminkâr olmayan cevaplar veren Google’ın bu durumda ne tür bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.

 

 

google-play-store-kapatiliyor

 

 

İnternet ortamlarında adını ‘takipçi kasma’ ‘takip hilesi’ olarak gördüğümüz botlar, ücretli yada ücretsiz bir çok insanın kullandığı ve internet sektöründe gelir veya popülarite getiren bir olaydır. Örneğin Bir Youtube kanalınıza 8000 takipçi satın alıp birkaç dakika arayla ve günlere dağıtarak kanalınıza 8000 kişinin abone olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bunun karşılığında videolarınızı görenler, kanalınızın kalitesine güvenecek ve abone olacaklardır. Bunun anlamı sizlerin videolarının daha çok kişiye erişmesi ve bir Youtuber olarak daha çok para kazanmanız olacaktır. Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya hesapları ile youtube, like me gibi sitelerden alışık olduğumuz bu durum Google Play Store gibi hepimizin güvenilirliğini pek az sorguladığı bir sistemde olunca, güvenlik zafiyetleri doğurabilir.

 

google-play-store-guvenirligini-kaybediyor

 

Google Açıklaması Merakla Bekleniyor

Ünlü uygulamalar Google Play Store’da kendi uygulamalarına botlar aracılığıyla yüksek puanlar verdiğince uygulamaları aramalarda daha yukarılarda çıktı ve yorumlardan aldıkları güvenilirlik ile daha çok indirme sayısına ulaştı.

 

Bu durum hem uygulamaların kârlarını arttırdı, hem de bundan sonraki aramalarda hep en güvenilir Play Store uygulamaları arasında yerini alacak. ‘Neo-Nazi’ skandalından sonra arama motoruna binlerce personelini görevlendirerek müdahale eden Google’ın Play Store’a müdahale edip etmeyeceği merakla bekleniyor.Çünkü cep telefonları ve tabletlerimizde kullandığımız Android uygulamasına Hacker’lar benzer bir yöntemle sızma girişiminde bulunabilir.

 

 

 

 

YAZAR’IN TAVSİYESİ: Google’de Nasıl Anında Hızlı İndex Alınır ?

 

MAKALEMİ FAYDALI BULDUYSANIZ BİR YORUMUNUZU EKSİK ETMEYİN ? VE PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN.

 

 

 

Ercan KIZILKOCA

Yazar: Ercan KIZILKOCA #administrator

Genç ve Hırslı Bir Webmaster.
Tüm Yazılarına Git
 • Bu durumun kısa vadede pek bir zararı olacağını düşünmüyorum google için ancak uzun vadede kötü şeyler olabilir.

 • Google Play Apple storeye göre zaten çok güvenilir sayılmaz. Apple store her zaman kullanıcı odaklı çalışır ve uygulamalarda çok titiz davranır. Ama google play’e dilediğiniz uygulamayı yükleyebiliyorsunuz. Bence google bu politikalarını ve güvenlik önlemlerini daha sıkı yapması lazım.

 • Artık Play Store robotları sayesinde hiç Java bilmeyen biri virüs yazıp telefonlarımıza kadar inebiliyor. Pek zararı olmaz ancak Google için büyük sorun.

  • Google arama motoruna verdiği güvenliği, Play Store’de verse herşey çok daha güzel olur.

 • Selin Farsak

  icloud kadar önem arz ettiğini düşünmüyorum. Kredi kartımı hiç bir türlü de bağlamam buraya kimse kusura bakmasın yani.

 • Ersin Bilgiç

  Play Store’un en büyük sıkıntısı uygulamalar Google tarafında hiç kontrol edilmeden mağazaya ekleniyor. Bu nedenle Apple cihazlarda app store çok güvenli ve yine bu sebepten dolayı Apple cihazlara virüs girmiyor.

Hazır makale al