Duyuru:

Adsense Reklamlarına Tıklayarak BloggErcan'a Destek Olabilirsiniz.

google-skandal
 • Ercan KIZILKOCA
 • 1 Mayıs 2017
 • 16
 •  7

Google Arama Motoru Skandalı

Google Arama Motoru Skandalı

Geçtiğimiz aylarda Google arama motorunda Holokost yapıldı mı sorusunu aratanların karşılarına çıkan ilk internet sitesi, Amerikalı ırkçı Neo-Nazi grubu  ve Stormfront’un makalesi çıkmıştı. Bu makalenin içeriği Yahudi soykırımının olmadığı ve soykırımın yalan olduğu temellendirilerek, Yahudi karşıtı ırkçı söylemlerdi.

 

google-skandali
Başta Yahudiler olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca insan Google’a tepki göstermiş, sosyal medya ve ana haber bültenlerinde yoğun şekilde tartışılmıştı.

Sürecin ardından Google adına konuşan bir yetkili ‘’ Daha önce de Google arama motoru algoritma güncellemeleri sırasında benzer bir sorunla karşılaştıklarını, güncelleme hatalarının düzeltilmesi ile sorunu çözüldüğünü ama gelecekteki güncellemelerde benzer durumların yaşanabileceğini’’ açıkladı.

Güncelleme ve açıklamanın ardından Google arama motorunda aynı arama sırasında Nazi grubunun sayfası birkaç sayfa geride gösterilince, bu kez yepyeni bir tartışma gündeme geldi. Google arama sonuçlarına müdahale ediyor mu?

 

google-skandal

Google Gündemden Düşmüyor

Bir yandan Google’ın arama motoruna müdahalesi tartışılırken, diğer yandan Amerikan ve İngiliz basını,  gazete ve televizyonlarında konuya genişçe yer vererek gündemden düşürmüyor. Her iki durumda da dünya devi Google yerden yere vuruluyor.

Arama motoruna müdahale üzerine eleştirilerde, kaliteli ve güvenilir içeriğin ancak sansürsüz olabileceğini savunanlar, bu müdahalelerin her alanda olabileceği endişelerini dile getiriyorlar. Bir grup eleştiriler ise Google’ın tarihi bir hata yaptığını bu nedenle ırkçılık, nefret suçları gibi ağır suç unsuru barındıran internet sitelerinin sansürlenmesi gerektiği fikrini destekliyorlar.

Bu tartışmalar yaşanırken geçtiğimiz bir başka skandal da Google’ın yan kuruluşu olan Youtube üzerinde patlak verdi. Geçtiğimiz günlerde youtube’un en çok izlenen kanallarından birisi sponsorlarından oldu. Kanal sahibi paylaştığı videolarda yaptığı Nazi esprileri yüzünden Yahudi düşmanı ilan edildi ve önce Disney ardından Youtube kanalla olan sponsorluk anlaşmalarını sonlandırdılar.

 

 

 

YAZAR’IN TAVSİYESİ: Google Hızlı İndex Alma

 

MAKALEMİ FAYDALI BULDUYSANIZ BİR YORUMUNUZU EKSİK ETMEYİN ? VE PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN.

Ercan KIZILKOCA

Yazar: Ercan KIZILKOCA #administrator

Genç ve Hırslı Bir Webmaster.
Tüm Yazılarına Git
 • bensu soydan

  Google da da mi torpil dönüyor arkadaş bu nedir. 🙂 makalelerinizi özenle takip ediyorum elinize sağlık son derece önemli haberler .

 • Google son zamanlarda algoritmalarına çok önem vermiyor gibi görüyorum. Böyle giderse daha büyük sorunlar çıkabilir.

  • Aynen öyle son zamanlarda yaptığım makaleler hep google ile ilgili.

 • Kerim Tuncer

  Arama motoru optimizesi üzerine içerik girişiniz ve detaylı anlatımınız çok işime yaradı. Google ile de bu yazıda bir olaydan bahsedilmiş. Teşekkürler.

 • Google bu yapar mı yapar 🙂

 • google hem yeriyoruz, hemde onsuz yapamıyoruz, makale güzel olmuş eline sağlık, şimdi google bu yorumu da görecek mi ?

 • Yine yahudiler her zamanki gibi işini göstermiş, baş kaldırmış. Holokost gerçekten makalede de belirttiğiniz gibi tam bir skandal oldu. Yararlı ve güzel bir haber olmuş hocam teşekkür ederim.

 • Evet eleştirilerin haklı yönü var ancak Google gibi uluslararası bir şirketin bilerek böyle bir yanlışı yapmış olma ihtimalinin düşünülmesi bence çok yanlış bir şey. Yazılımla uğraşan kişiler bu tarz durumları daha iyi anlayacaklardır. Bazen odaklandığınız işi hallederken başka bir işi yanlış bir duruma düşmesine sebep olabiliyorsunuz.

 • Disposable Heroes

  Google ın her şeyi kontrol altında tutmak isteyen müdahaleleri olmasa gayet normal bir şey diyeceğim ama söz konusu Google olunca verilen tepkiler az bile diyorum.

 • Erhan Bora

  google zaten derin bir istihbarat uygulması olduğunu düşünüyorum sonuçta adamlarda tüm istihbarat bilgileri ellerinde

 • Onat İnözü

  Google bile torpil yapıyor sonra biz iki tane backlink alınca hhhooooop spam cezası. Adalet güçsüzlere çalışıyor.

 • Meryem

  Hic bir slsnds trk el olmamali. Google ds jnternette tekel oldu. Ondsn folayi dediyim dedik demeye basliyor. Bir rakibi ilds bolr rshat olmaz

Hazır makale al