Duyuru:

Adsense Reklamlarına Tıklayarak BloggErcan'a Destek Olabilirsiniz.

bilisim-hocasi
  • Ercan KIZILKOCA
  • 24 Şubat 2017
  • 0
  •  

Bilişim Hocası Ne Yapıyor?

Teknolojinin gelişmesi katlanarak hız kazanırken bu konuda yetkin insan yetiştirmek bir o kadar önem kazanıyor. Fakat ne yazık ki konuyla ilgili bilinçlenme çalışmaları aynı hızla ilerlemiyor.

Diğer tüm konularda olduğu gibi toplum bu konuda da tüketim odaklı bir eğilim içerisinde. Yazılım geliştirme yerine üretilen ve hazır olan yazılımları kullanma rahatlığıyla halinden memnun şekilde yoluna devam ediyor. Fakat hem ekonomik açıdan hem de teknolojik bağımlılık açısından bu durum geleceğe yönelik umut vermiyor denebilir.

bilisim-hocasi

 

Bu genellemelerden sonra isterseniz daha özel örneklerle anlatalım. Mesela birçok kişi üretilen içerikleri takip etmekten geri durmuyor ama içerik üretme konusunda herhangi bir adım atmıyor. Yada üretilen mobil uygulamaları kullanmakta üstümüze yok fakat uygulama üretme konusunda çok zayıfız denebilir.

Burada yanlış anlaşılmaması için şunu özellikle vurgulayalım, herkes yazılım üretecek, herkes içerik üretecek, herkes bilinçlendirme çalışmalarına katılacak diye bir kaide elbette yok. Ama yüzdeyle ölçülecek olursa, bu konularda dünya ortalamasının çok altındayız. Üreten 5 kişiye karşılık 100 kullanıcı olması gerekiyorsa, ülkemizde üreten 1 kişiye karşı 100 kullanıcı düşüyor. Bu 100 kullanıcının da teknolojiyi ne kadar bilinçli şekilde kullandığı tartışılır.

 

Bilişim Hocası Ne Yapıyor?

Özetlemeye çalıştığımız bu sıkıntılar bir çoğumuzun malumudur. Çözümü ise sadece kısa bir formülle geçiştirilemeyecek kadar zor. Bunların tek ve yegane çözümü, eğitim ve bilinçlendirme.

Çocuklar için temelden başlayan sağlam bir eğitim, büyükler içinse daha bilinçli kullanım için gelişmeleri mümkün olduğunca yetkin ağızlardan açıklamaya yönelik çalışmalar bizi ileriye taşıyacak.

Konuyla ilgili birçok kaynak çalışması yapılırken, Bilişim Hocası‘nın da bunlar arasında olduğunu söylemek mümkün.

Baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojiyi doğru kullanmak ve doğru anlamak için bu kaynakları kullanmayı ihmal etmeyelim. Bilişim Hocası web sitesindeki teknoloji haberlerini keyif ile okuyorum.

 

Ercan KIZILKOCA

Yazar: Ercan KIZILKOCA #administrator

Genç ve Hırslı Bir Webmaster.
Tüm Yazılarına Git
Hazır makale al